Dziś jest: Środa 22 lutego 2017, imieniny: Marty i Małgorzaty Kanał RSS Pomoc RSS

Obsługa techniczna
ALFA TV

Honorowy Obywatel Miasta Trzcińsko-Zdrój

Jean-Marie van Langen

   
Jest jednym z głównych inicjatorów i autorów rozwijającej się od wielu lat współpracy Trzcińska-Zdroju i miasta bliźniaczego Graft-De Rijp w Holandii. Po raz pierwszy (jako przewodniczący parafialnej Graft-De Rijp) przyjechał do Trzcińska w maju 1990 roku na zaproszenie ówczesnego proboszcza parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Trzcińsku-Zdroju, ks. kanonika Mieczysława Żołędziejewkiego. Nawiązał współpracę z trzcińskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Po założeniu Komitetu Pomocy Polsce (Polen Komitet) został wybrany jego przewodniczącym. Dzięki zaangażowaniu i pomocy Komitetu szkoły z terenu Gminy otrzymały na swoje wyposażenie sprzęt oraz wsparcie finansowe z przeznaczeniem na śniadanie dla uczniów. Komitet ten nawiązał współpracę z Parafialnym Zespołem „Caritas”, dzięki czemu rozwinęła się współpraca na rzecz wsparcia ubogich rodzin z terenu miasta i gminy. Nawiązana współpraca zaowocowała także wyjazdami na kolonie do Holandii dla dzieci z terenu. Gminy Komitet Pomocy Polsce przekazał także fundusze na renowację dachu w kościele parafialnym oraz wsparł dogodnymi pożyczkami 11 mieszkańców Trzcińska-Zdroju. W ramach tej pomocy Ochotnicza Straż Pożarna w Trzcińsku-Zdroju otrzymała nożyce mechaniczne do cięcia metalu, używane w czasie akcji ratunkowych osób poszkodowanych w wypadkach samochodowych. Dzięki inicjatywie Jana-Marie Van Langen powstał – zaprojektowany przez Jerzego Stanisława Proszkowskiego – hotelik oraz Hollands Centrum na poddaszu budynku Trzcińskiego Centrum Kultury oraz Biblioteki Miejskiej. Dzięki zaangażowaniu Jan-Marie Van Langen oraz Jerzego Proszkowskiego w 1994 roku powstało Stowarzyszenie „Twnning” w Trzcińsku-Zdroju, organizacja turystyczna, której celem stało się nawiązywanie kontaktów polsko-holenderskich. 26 listopada 1996 roku Prezydent RP odznaczył Jean-Marie van Langen Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w rozwoju współpracy regionalnej.  

W dniu 31. maja 1997 roku w czasie obchodów „Dni Trzcińska-Zdroju” Jean-Marie van Langen na wniosek Rady Miejskiej w Trzcińsku-Zdroju został odznaczony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Trzcińsko-Zdrój. Tytuł wręczył Burmistrz Trzcińska-Zdrój Zbigniew Łodziewski wraz z Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Ryszardem Lejmanem.

W dniu 9. września 2006 roku podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej z okazji 725 rocznicy nadania praw miejskich Jean-Marie van Langen został uhonorowany medalem „725-lecia miasta”.

Wersje językowe
Polski Deutsch
Szukaj w serwisie
E-urząd


Biuletyn
Informacji
Publicznej
Kalendarz
  Luty 2017  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          
Pogoda
Licznik odwiedzin

Urząd Miejski Trzcińsko - Zdrój ul. Rynek 15 74-510 Trzcińsko - Zdrój
Uwaga! Jakiekolwiek wykorzystywanie materiałów (lub ich fragmentów) publikowanych na stronie www.trzcinsko-zdroj.pl
w innych mediach bez pisemnej zgody Burmistrza Gminy Trzcińsko-Zdrój jest zabronione!